Gönderen Konu: NE KADAR SUYA IHTIYACIMIZ VAR?  (Okunma sayısı 2681 defa)

Çevrimdışı Hamdi

  • Yazar
  • ***
  • İleti: 297
  • Karma: 0
    • http://www.ihya.biz
NE KADAR SUYA IHTIYACIMIZ VAR?
« : Eylül 26, 2004, 03:02:25 ÖS »
NE KADAR SUYA IHTIYACIMIZ VAR?


Günde en az 8 bardak su içmenin gerekli olduğu söylenir. Gerçekten vücudun bir günde bu miktarda suya ihtiyacı var mıdır?

 
Susama her zaman vücudunuzun su kaybettiği anlamına gelmez; dehidrasyonu yani vücudun su ihtiyacını gösterebilir.

Bilim adamları ‘susama’ ile ilgili bilimsel doğrulara kanıt aramak ve çözüm bulmak için geçmişte ayrıntılı çalışmalar yapmış; fakat net bir sonuç alamamışlardır. Şimdilerde de bir grup bilim adamı, insanların beslenme standartlarını inceleyerek su konusuna değinmekte ve sağlıklı yaşam için vücudun günlük su ihtiyacını incelemektedir. Dartmouth Tıp Okulu’ndan Dr. Heinz Valtin “susuzluğunuza boyun eğin” önerisini savunmuştur. Amerikan Psikoloji Günlüğü’nde, Dr. Valtin’in ‘8 Bardak Teorisi’ ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Pensilvannia Eyalet Üniversitesi Beslenme Uzmanı Barbara Rolls da bu konuda bazı noktalara dikkatimizi daha fazla odaklamamız gerektiğini söylemektedir. Dr. Rolls’a göre esas önemli olan; ihtiyacımız olan suyu nereden aldığımızdır.

Yaygın inanışa göre vücudun günlük ihtiyacı olan su, saf su olarak tüketilmelidir; çay kahve gibi içeceklerin içerisinde bulunan su vücudun ihtiyacı olan miktar içinde yer alamaz. Ancak Amerikan Ulusal Tıp Enstitüsü Yemek ve Beslenme Bölümü üyelerinden Paula Trumbo bunun tamamen yanlış olduğunu belirtmiştir. İnsanlar yedikleri yemeklerden su ihtiyaçlarının çoğunu elde edebilirler. Meyve ve sebzelerde % 80 ile 90 arasında su bulunur. Ayrıca et ürünlerinde yeterli miktarda su vardır. Hatta ekmek ve peynirde bile % 35 oranında su bulunmaktadır. Bu durum meyve suları, süt ve diğer içecekler için de birer artıdır.

Dr. Rolls “birçoğumuz tuzlu ve kuru beslenme nedeniyle ihtiyacımız olmadığı halde su tüketiriz; ve bu durum birçoğumuz için büyük bir problem değildir, sadece tuvalete gidiş oranlarımız artacaktır” demektedir.

Dr. Valtin herkesi uyarmakta ve fazla su tüketiminin çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceğini, hatta ölüme neden olabileceğini savunmaktadır. Bazen sağlıklı insanların bile (extasy ve buna benzeyen uyuşturucu kullanıp anormal su kaybı yaşayanlar) su tüketimi fazla olabilir. Bundan dolayı vücutta aşırı su birikmesi kandaki sodyum oranını azaltır ve vücud sağlıklı çalışamaz.

Buna zıt olarak çoğu insan yeterli derecede sıvı alımının öneminden habersizdir. Hatta yaşlı insanlar vücutlarındaki su kaybı hissini algılayamadıklarında tüm vücut yavaş yavaş dehidrasyona uğrar. Ayrıca böbrek taşına sahip olan insanlar düzenli ve sıkı egzersiz yapan insanlar kadar suya ihtiyaç duyarlar.

 

Ancak şu sorular hala cevap beklemektedir; “Standart bir insan ne kadar suya ihtiyaç duyar? Su satıcıları ve beslenme grupları tarafından önerilen 8 bardaklık miktar doğru mudur?”

 

40 yılını vücuttaki su ihtiyacını araştırmakla geçiren Dr. Valtin 1945’te Besin ve Beslenme Birliği’nin yazmış olduğu bir rapora dikkat çekmektedir. Rapor vücudun aldığı her kaloriye bir mililitre suyun denk düştüğünü söylemektedir. Bu da hemen hemen günlük olarak alınan 2000 kalorilik bir diyette 8 bardak suya tekabül eder. Burada belirtilen 8 bardak, minumum sınırdır. Valtin “daha çok su için” kampanyalarının insanlar üzerindeki etkisinin yanlış olduğunu belirtmekte ve buna karşıt olarak da besin maddelerindeki sıvı oranını savunmaktadır. Valtin ayrıca normal bir insanın günde 8 bardak su içmesinin doğru olup olmadığı ile ilgili herhangi bir araştırma yapılmadığını savunmaktadır. Popüler olan düşünceye zıt olarak Valtin kahve, çay ve sodaların, kafein ve buna benzer maddeleri aşırı kullanan insanların günlük su ihtiyacını karşıladığını söylemektedir.

 

Diğer inanışlar:

Susama hissi dehidrasyona uğradığınızın belirtisidir. Herhangi zararlı bir duruma yol açmamak için yaşlı insanlarda, maraton koşucularında ve askerlerde vücudun su kayıp oranı maksimum düzeye çıkana kadar vücudun suya karşı bloke edilmesi gereklidir. Bu kişiler dışında kalanlar için ise; susama hissi duyulduğunda su içmek en yararlı davranıştır.

Yapılan araştırmalara göre yemekle birlikte içilen su doyma hissini aetıracaktır. Fakat ögünler arasında içilen su iştahı gidermek açısından önemli bir etken değildir.

 

Dr.Valtin son olarak, normal düzeyde su tüketildiği durumda, olması gereken renkte bir idrara sahip olunmasının doğru bir işaret olduğunu belirtmektedir.
« Son Düzenleme: Ocak 01, 1970, 01:00:00 ÖÖ Gönderen: Hamdi »
emeğini veren düdüğünü çalar