Gönderen Konu: Sağlık başarıyı getiriyor  (Okunma sayısı 2972 defa)

Çevrimdışı Hamdi

  • Yazar
  • ***
  • İleti: 297
  • Karma: 0
    • http://www.ihya.biz
Sağlık başarıyı getiriyor
« : Eylül 26, 2004, 02:41:26 ÖS »
Sağlık başarıyı getiriyor

Okul çağı çocuklarında görülen sağlık sorunları çocukların başarısını olumsuz yönde etkiliyor.  
 

Uzmanlar, göz bozukluğundan işitme kayıplarına kadar çok sayıda rahatsızlığın, çocuğun okul başarısının yanı sıra sosyal aktivitesini de etkilediğine dikkat çekerek aileleri önlem almaları konusunda uyardılar. Etiler Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener , gelişmiş ülkelerde okul kayıtları sırasında göz muayenesi raporu istendiğini anımsatarak bazı göz hastalıklarının ilköğretim çağı çocuklarında teşhis edilmesinin tedavideki başarıda büyük rol oynadığına dikkat çekti. Şener, okul çağındaki çocukların, çoğunlukla yakının iyi, uzağın bulanık görülmesiyle kendini belli eden miyopiden şikâyet ettiğini belirtti.

Baykent Tıp Merkezi'nden göz hastalıkları uzmanı Dr. Semra Hoca da, okul çağı çocuklarında yüzde 25 oranında görmeyle ilgili sorunlara rastlandığına işaret etti. Ailede şaşılık ve diğer göz bozuklukları varsa çocuğun 3 aylıkken detaylı muayeneden geçmesi gerektiğini ifade eden Semra Hoca, çocukta göz bozuklukları olması durumunda sosyal faaliyetler ve derslere uyum sağlamada güçlük çekildiğini söyledi.Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı

Dr. Mehmet Erem ise çocuklarda işitme kayıplarının çok sık rastlanan bir sorun olduğunu ancak bunun çoğunlukla fark edilemediğini vurguladı. İşitmeyen çocuğun önce arkadaşlarından koptuğunu, çevresiyle olan uyumunun bozuldunu anlatan Erem, ''Tedavi edilmeyen işitme kayıpları, çocuğun alay konusu olması gibi önemli sosyal problemlere yol açar'' dedi. Okul çağındaki çocuklardaki işitme kayıplarının çoğunluğunun orta kulağın havalanmamasına bağlı olduğunu kaydeden Erem, ''Hastalığın ağrısız olması, problemin erken fark edilmemesine yol açacağı için aslında bir dezavantajdır. Sessiz ve sinsice gelişen hastalık, çoğunlukla okul öğretmeninin ilgisini çekene kadar ilerler'' diye konuştu.

Erem, şunları söyledi: ''Üst solunum yolu enfeksiyonları, grip ardından böyle bir tablo gelişebileceği gibi, geniz eti de kulağın havalanmamasına yol açabilir. Öncelikle 15 gün ilaç tedavisi önerilir. Çocuk çiğneme ve yutma fonksiyonlarını arttırmak için sakız çiğneyebilir."

 

(Haber Sağlık - 25.09.2004 - 12:50:57 )
« Son Düzenleme: Ocak 01, 1970, 01:00:00 ÖÖ Gönderen: Hamdi »
emeğini veren düdüğünü çalar