Gönderen Konu: 'Masrafsız' kalp sağlığını koruma önerileri  (Okunma sayısı 2819 defa)

Çevrimdışı Hamdi

  • Yazar
  • ***
  • İleti: 297
  • Karma: 0
    • http://www.ihya.biz
'Masrafsız' kalp sağlığını koruma önerileri
« : Eylül 17, 2004, 01:50:46 ÖS »
'Masrafsız' kalp sağlığını koruma önerileri

Tedavi maliyeti yüksek kalp hastalıklarından korunmak düşünüldüğü kadar masraflı değil  
 

New York Presbyterian Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Özgen Doğan, kalp hastalıklarının dünyada birinci ölüm nedeni olduğunu hatırlatarak, hastalığın tedavi maliyetinin yüksekliğine dikkati çekti. Kalp sağlığında önemli olanın koruyucu tedbirlerle hastalığa yakalanmamak olduğuna işaret eden Doç. Dr. Doğan, günde bir tane aspirin çiğnemenin, semizotu yemenin, üzüm suyu ve çay içmenin kalp sağlığını koruduğunu, kalp krizi riskini de azalttığını vurguladı. Üzüm suyu ve çayın 'kalbe dost besinler' olduğunu belirten Doç. Dr. Doğan, kalp sağlığı için zeytinyağı tüketilmesini de önerdi.

Kalori problemi olmayanlara gün içinde istedikleri kadar üzüm suyu içmelerini tavsiye eden Doç. Dr. Doğan, antioksidan etkisi ve kan damarlarındaki pıhtıyı azaltması nedeniyle kalp krizi riskini düşüren çayın da günde 2-3 bardak içilmesi önerisinde bulundu.

Kalp hastalarının ve risk altında bulunanların mutlaka günde bir tane aspirin alması gerektiğini anlatan Doğan, 'Kalp hastalıklarında aspirin kadar önemli ve ucuz bir ilaç yoktur' dedi. Doç. Dr. Doğan, kalp rahatsızlıkları için tek içimlik ve yüzlerce dolarla fiyatlandırılan ilaçlar bulunduğunu, buna karşın günde bir tane aspirin çiğnemenin maliyetinin ise oldukça düşük olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Doğan, spor yapmanın da yararlı olduğunu ifade ederek, günde 30 dakika yürümenin yüzde 50, haftada 2 kez yüksek tempoda yürümenin yüzde 80, haftada 3-4 kez yüksek tempoda yürümenin yüzde 90 ve haftada 5 günden fazla yürümenin de kalp krizi riskini yüzde 98 azalttığının kanıtlandığını sözlerine ekledi.
« Son Düzenleme: Ocak 01, 1970, 01:00:00 ÖÖ Gönderen: Hamdi »
emeğini veren düdüğünü çalar