Gönderen Konu: Vücud geliştirmenin de şartları var  (Okunma sayısı 3561 defa)

Çevrimdışı Hamdi

  • Yazar
  • ***
  • İleti: 297
  • Karma: 0
    • http://www.ihya.biz
Vücud geliştirmenin de şartları var
« : Eylül 17, 2004, 01:42:35 ÖS »
Vücud geliştirmenin de şartları var

Uzmanlar, şartları oluşturulmadan yapılan sporların ilerleyici kas erimesi, eklem hareketlerinde kısıtlanma, kas kısalıkları ve vücut şeklinde bozulmalar gibi riskler taşıdığını belirtiyor.  

 

Vücut geliştirme merkezlerinde veya kendi çabalarıyla evde vücudunu geliştirmek isteyenlerin programsız çalışma yapmaları önemli sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Konunun uzmanları da programlı şekilde yapılmayan egzersizlerin eklem ve kas sistemindeki bozukluklardan felce kadar birçok sağlık problemini beraberinde getireceğini söylüyor.
Formda ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek birçok insanın ideali. Bu amaçla vücudunu geliştirip formda tutmak isteyenler çeşitli yöntemlere başvuruyor. Vücut geliştirme merkezleri de günümüzde bu ihtiyaca cevap veren yerlerin başında geliyor. Özellikle yaz aylarında formda görünmek isteyenler tarafından yoğun rağbet gören fitness ve body (vücut) salonları, üç ay gibi bir sürede müşterilerinin formda bir vücuda sahip olacaklarını vaat ediyor. Bunun yanı sıra spor salonlarına gidemeyip evde çalışmayı tercih edenler de var. Ancak bu çalışmalar ister salonlarda ister evde yapılsın düzenli ve belli bir program dahilinde yapılmadığı zaman önemli sağlık sorunlarına yol açıyor.

Her şeyden önce vücut geliştirmenin uzmanlar gözetiminde yapılması gerekiyor. İkinci önemli aşamada ise egzersizlerin, kişinin vücut yapısına uygun olması geliyor.  Kişinin spor geçmişi, cinsiyeti, yaş kriteri, çalışma seanslarının sayısı sağlıklı egzersiz için çok önemli. Bu koşullar belirlenmeden ağırlık aletlerinin kullanılması başta kas yırtılmaları olmak üzere önemli eklem rahatsızlıklarını ortaya çıkarıyor. Bunların başında ilerleyici kas erimesi ve kuvvet azlığı ile seyreden eklem hareketlerinde kısıtlanma, kas kısalıkları, vücut şeklinde bozulmalar geliyor. Ayrıca uzmanlar vücut geliştirme sporcuları olmak üzere bütün sporcuları tüketimi artan enerji içecekleri konusunda uyarıyor: "Doping, başta hormon bozuklukları olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır."

Spor yapan kişilerde aşırı su kaybının olduğunu ifade eden Pozitif Yaşam Kalitesi Kliniği Egzersiz Uzmanı Duygu Ayan ise "Enerji içecekleri hormon bozukluklarına sebep oluyor." diyerek konunun diğer önemli boyutuna dikkat çekiyor. Duygu Ayan vücudun su ve tuz ihtiyacını karşılamak için doping içeren enerji içecekleri yerine su ve maden suyu gibi doğal içeceklerin tercih edilmesini tavsiye ediyor. Gelpa Gelişim Fitness Kulübü yetkililerinden Yılmaz Aktaş da vücut geliştirme aletleri hakkında bilgi vererek, vücut geliştirme aletlerinin kullanımının sağlıklı bir vücut için önem taşıdığını ifade etti. Egzersiz yapılırken çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesinin amaçlanması gerektiğine işaret eden Aktaş, 'Kullanılan aletlere ve onların çalışma programlarına dikkat edilmelidir.' dedi.

Türkiye Vücut Geliştirme Federasyonu Teknik Komite Başkanı Cemal Güngör ise vücut geliştirme salonlarının sayısının her geçen gün arttığını, 10 bin civarında vücut geliştirme merkezinin faaliyette olduğunu belirtti. Buna paralel olarak gerekli eğitimi almamış antrenörlerin bu salonlarda eğitimci rolü üstlenmesinin yanlış olacağının altını çizen Cemal Güngör, kulaktan dolma bilgilerle verilen eğitimin vücutta onarılmaz sağlık sorunlarına yol açacağını ifade etti. Cemal Güngör, salonlara gelenler için kas durumu, kan tahlili, dayanıklılık gibi öğeleri içeren ‘başlangıç testi'nin uygulanmasının şart olduğunu; ancak Türkiye'de bunu yaygınlaştıramamalarının sıkıntısını çektiklerini vurguladı. Cemal Güngör, en azından sporcu adaylarından, onaylı sağlık raporunun alınmasının kötü sonuçları engelleyeceğini kaydetti. Doping ve enerji içecekleri konusuna da değinen Cemal Güngör dopinge kesinlikle karşı olduklarını, bunun yerine oyunculara yan etkisi olmayan protein ve karbonhidrat yüklemesi yapılmasında hiçbir sakınca olmadığını dile getirdi.
« Son Düzenleme: Ocak 01, 1970, 01:00:00 ÖÖ Gönderen: Hamdi »
emeğini veren düdüğünü çalar