Gönderen Konu: Kemik erimesinin sebebi ....  (Okunma sayısı 2595 defa)

Çevrimdışı damla

  • Aktif
  • **
  • İleti: 57
  • Karma: 0
    • http://www.ihya.org
Kemik erimesinin sebebi ....
« : Haziran 10, 2006, 08:26:56 ÖS »
Kemik erimesinin sebebi kapalı giyim değil, kalsiyum eksikliği


Kemik erimesi (osteoporoz), 30 yaşından sonra her kadında özellikle menopoz döneminin başlangıcından itibaren görülebilen bir sağlık sorunu.

Kimi uzmanlar bunu bir hastalık olarak görürken kimileri de insan ömrünün doğal bir süreci olarak değerlendiriyor. Menopozla birlikte vücutta östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak kalsiyum eksikliği oluşması kemiklerde erime sürecini hızlandırıyor.


Çünkü östrojen kalsiyumun kemiklerde tutulmasını sağlıyor. D vitamini de kalsiyumun bağırsakta emilimini kolaylaştırıyor. Güneş ışınları vücutta zaten var olan D vitamininin açığa çıkmasına yardımcı oluyor.


Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Saime Demirci, gerekli olan D vitamininin sağlanması için vücudun herhangi bir yerinin güneşle doğrudan temas etmesinin yeterli olacağını söylüyor. El ve yüze temas eden güneş ışığının da D vitamini ihtiyacını karşılayabileceğini belirten Demirci, "Evde camları açıp içeri dolan ışıkla da güneşlenilebilinir.


Balkonda veya sokağa çıkıldığında da güneş ışığı alınabilir. Bir kadın elleri ve yüzü açık olarak balkonda bir saat otursa o gün için yeterlidir. D vitamini ihtiyacı, kadınların inançlarına aykırı bir şey yapmalarını gerektirmiyor." diyor. 30 yaşından itibaren her kadında kemik kaybının başladığına dikkat çeken Dr. Demirci, kaybın azaltılması için yaşam tarzına bakmaksızın bütün kadınlara bu yaştan itibaren her gün kalsiyum takviyesi almalarını öneriyor. Demirci, ihtiyaca göre D vitamini de verdiklerini söylüyor.Kemik erimesinin tek sebebi D vitamini eksikliği değil. Sigara ve içki kullanan veya hareketten uzak bir yaşam tarzı süren kadınların, adet düzensizliği olan, ailesinde osteoporozlu hasta bulunan, özellikle 40 yaşından önce yumurtalıklarını aldırmış ve menopoza girmiş kadınların, hastalığa karşı daha duyarlı olmaları gerekiyor.


Genetik olarak Türk milletinin kemik erimesine yatkın olduğunu ifade eden Dr. Saime Demirci, "Beyaz ve sarı ırktan olan kadınların da kemik erimesine daha çok maruz kaldığı biliniyor. Güneş ışığının az görüldüğü kuzey ülkelerinde kemik erimesi daha çok görülüyor; ama biraz da beslenmeye bağlı.


Çünkü Eskimolarda kemik erimesinin daha çok olması beklenirken olmuyor; çünkü aldıkları gıdalar bunu önlüyor." diye konuşuyor. Demirci'nin verdiği bilgilere göre, 30 yaşından önce de bazı hastalıklara ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak kemik erimesi başlayabiliyor. Özellikle guatr hastalarında ve hormonal bozukluğu olanlarda kemik erimesi olabiliyor. Kadınların kemik yoğunluğu erkeklere göre daha zayıf olduğu için bu hastalık daha çok kadınlarda ortaya çıkıyor.


28.11.2005
Şemsinur Özdemir
İstanbul

zaman.com.tr
« Son Düzenleme: Ocak 01, 1970, 01:00:00 ÖÖ Gönderen: nokta »
....